Auto zastępcze z OC sprawcy

Auto zastępcze z OC sprawcy, komu przysługuje…?


Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w kolizji drogowej lub wypadku z winy innego kierowcy to w myśl obowiązującego prawa możesz wypożyczyć samochód zastępczy w ramach ubezpieczenia OC sprawcy kolizji lub wypadku. W takim przypadku nie ma znaczenia czy prowadzisz działalność gospodarczą. Wystarczy, że samochód jest Ci potrzebny żeby jeździć do pracy, z dziećmi do szkoły lub na zakupy.


W większości wypożyczalni możesz wynająć auto zastępcze bez konieczności angażowania własnych środków finansowych i to wypożyczalnia „bierze na swoje barki” mozolne i problematyczne czynności związanych z likwidacją szkody w zakresie zwrotu kosztów za samochód zastępczy we współpracy z nami.


Auto zastępcze – To Ty decydujesz skąd je wypożyczasz, nie ubezpieczyciel!


Ubezpieczyciel nie ma prawa wskazywać określonej firmy! To TY decydujesz z której firmy korzystasz! Nie może również narzucać stawek wynajmu, ilości kilometrów, które możesz przejechać wynajętym autem. Nie daj się namówić na „bezpłatne” auto od warsztatu który naprawia szkodę, ponieważ zazwyczaj oferują one starsze, wyeksploatowane pojazdy. Wypożyczalnie mają samochody maksymalnie kilkuletnie z pełnym ubezpieczeniem AutoCasco i Assistance.


Wydaje się proste. Praktyka pokazuje jednak, że powstaje wiele problemów i pytań, które budzą Wasze wątpliwości. Kiedy mogę wynająć samochód, na jak długo przysługuje samochód przy szkodzie całkowitej, kto zapłaci VAT za wynajem jeśli mam firmę? Nie sposób odpowiedzieć na te pytania jednoznacznie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Z tego powodu warto zapytać specjalisty, żeby nie wpędzić się w kłopoty. A z kłopotami klientów dotyczącymi samochodu zastępczego mam do czynienia dość często.


Dla przykładu:

 - przedłużenie wynajmu ponad czas potrzebny do naprawy,

 - wynajem samochodu zaraz po szkodzie, pomimo że uszkodzony samochód nadaje się do jazdy,

 - wynajmujący posiada inny samochód, z którego może korzystać,

 - nieuzasadniona rezygnacja z samochodu zaoferowanego przez ubezpieczyciela na rzecz droższego pojazdu z innej wypożyczalni.


To tylko kilka przykładów z ostatniego czasu. Niestety nie zawsze mogę pomóc po fakcie, dlatego zachęcam do kontaktu i zadawania nawet „najgłupszych” pytań przed podjęciem decyzji o wynajmie samochodu zastępczego.

 

Przemysław Kluczkowski

o autorze